Logopedia i neurologopedia

Terapia logopedyczna

Terapia logopedyczna ma na celu usprawnienie funkcji komunikacyjnej poprzez stopniowe korygowanie zakłóceń występujących podczas porozumiewania się.

Terapia neurologopedyczna

Terapia neurologopedyczna zajmuje się diagnozą i terapią zaburzeń mowy i języka powstałych w wyniku uszkodzeń i dysfunkcji układu nerwowego.

Kiedy potrzebna jest wizyta u logopedy?

9

kiedy dziecko ma trudności ze ssaniem piersi bądź butelki

9

kiedy dziecko ma trudności przy rozszerzaniu diety, wybiórczość pokarmowa

9

kiedy po skończeniu roku dziecko nie wypowiada prostych wyrazów typu „mama”, „ tata”, nie naśladuje odgłosów

9

kiedy mowa dziecka 2-3 letniego jest niezrozumiała, bądź dziecko komunikuje się tylko za pomocą gestów i pojedynczymi dźwiękami

Jak przebiega pierwsza wizyta konsultacyjna u logopedy?

Najważniejszy jest szczegółowy wywiad. Dla pełnego obrazu proszę wziąć ze sobą dokumentację medyczną, kartę wypisu ze szpitala, badania słuchu, wzroku, książeczkę zdrowia. Na pierwszą wizytę proszę zabrać ze sobą pokarm, który dziecko lubi, by neurologopeda mógł ocenić funkcje pokarmowe.

Diagnoza

Diagnoza opiera się na analizie dokumentacji medycznej, zebranych informacji z wywiadu z rodzicem, własnych obserwacji dziecka w czasie swobodnej i kierowanej zabawy, badaniem narządów artykulacyjnych, badaniem sprawności narządów artykulacyjnych, badaniem prawidłowych funkcji prymarnych.

Zajęcia zawsze dostosowywane są do potrzeb dziecka

Podążanie za dzieckiem i wykorzystywanie kierowanej zabawy do otrzymania zamierzonego efektu terapeutycznego jest moim głównym zadaniem. 

Centrum realizuje godziny z projektu rządowego „Za Życiem” dla dzieci u których zdiagnozowano niepełnosprawność. W ramach, którego diagnoza i terapia neurologopedyczna realizowana jest bezpłatnie.

Wczesna profilaktyka logopedyczna

Terapeutyczne karmienie niemowlaka pod okiem logopedy jest jednym z elementów wczesnej profilaktyki logopedycznej. Prawidłowe karmienie niemowlęcia, odpowiednie rozszerzanie diety o różnych konsystencjach, prawidłowe picie, może zapobiegać późniejszym problemom z rozwojem mowy.

Prawidłowe funkcje pokarmowe, oddechowe warunkują prawidłową artykulację.

Dlatego wczesna profilaktyka logopedyczna to też prawidłowe pozycjonowanie małego szkraba, noszenie, przekładanie, które aktywizują pracę przepony, wspomagają prawidłowe oddychanie, zmniejszają objawy uporczywego fizjologicznego refluksu, jak również warunkują prawidłowy rozwój psychoruchowy.

Wczesna profilaktyka logopedyczna jest bardzo ważna, ponieważ zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, tak jak w każdej innej dziedzinie medycznej.

Zadaniem logopedy jest wsparcie rodziców podczas kolejnych, opisanych wyżej etapów, dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy problemów, warto udać się po poradę do specjalisty.

Dodatkowe urządzenia wspomagające terapię

Słuchawki Forbrain
Forbrain wyposażony jest w opatentowany dynamiczny filtr, który pobudza mózg i sprawia, że jest on bardziej wyczulony na różnego rodzaju bodźce. Pomaga lepiej usłyszeć nasz własny głos, co wpływa bezpośrednio na poprawę wymowy oraz rytm i płynność wypowiedzi. Forbrain ułatwia zarówno odbiór przekazywanych wiadomości jak i poprawia krótkotrwałą pamięć, niezbędną do nauki. Odgrywa ona bardzo ważną rolę w umiejętności poprawnego czytania i pisania jaki i podczas prowadzenia konwersacji.

Alternatywne i wspomagające metody komunikacji

BoardMaker & Speaking Dynamically Pro
Jest innowacyjnym narzędziem wspomagającym proces komunikacji osób niemówiących. Program wspomaga doskonale umiejętności posługiwania się symbolami.

Mówik Pro plus Sensorio
Mówik jest doskonałym programem dla osób niemówiących lub mających problem z wyraźnym mówieniem. . Polecany jest osobom po wylewach, wypadkach, guzach mózgu, jak również dzieciom i młodzieży z autyzmem, mózgowym porażeniem, zespołem Downa oraz innymi schorzeniami, które mają wpływ na narząd mowy, by pomóc im komunikacji.

Logopeda Olsztyn

Zapraszam na konsultację do Centrum logopedycznego i integracji sensorycznej „Kraina Uśmiechu” ul. Bajkowa, nr 127, lok. 39

Nie czekaj! Umów się na wizytę!

Zapraszam do Centrum logopedycznego i integracji sensorycznej "Kraina Uśmiechu"

Program "Za Życiem"

Sprawdź jakie uprawnienia przysługują ci w ramach ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin w programie „Za życiem”.

Kraina Uśmiechu

Centrum logopedyczne i integracji sensorycznej

Kraina Uśmiechu to gabinet, który powstał aby w profesjonalny sposób pomagać małym i większym Pacjentom pokonywać trudności w komunikowaniu się i mówieniu.

Godziny otwarcia:

poniedziałek: 08:00-17:00
wtorek: 08:00-17:00
środa: 08:00-17:00
czwartek: 08:00-17:00
piątek: 08:00-17:00

Nasz adres:

Kutrzeby 5A

10-693 Olsztyn

+48 519 890 012